Napoje izotoniczne – kiedy warto je pić?

Źródło zdjęcia: https://www.google.pl/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Ftwojarownowaga.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2015%2F01%2Fdomowy-izotonik.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Ftwojarownowaga.pl%2Fdomowy-napoj-izotoniczny%2F&docid=0DXNx5NN4tptZM&tbnid=reI6SfPgnDj5cM%3A&w=1300&h=866&bih=899&biw=1280&ved=0ahUKEwjj56X-jvPNAhUE_SwKHSNUCOU4ZBAzCAUoAjAC&iact=mrc&uact=8

Biegasz, jeździsz na rowerze czy chodzisz na zajęcia fitness? Niezwykle ważne w trakcie ćwiczeń jest odpowiednie nawodnienie. Należy pamiętać, że podejmując jakąkolwiek aktywność fizyczną organizm traci nie tylko wodę, ale także cenne minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak najlepiej uzupełnić ten niedobór? Oprócz wody, warto sięgnąć po napoje izotoniczne, które szybko uzupełnią utracone podczas wysiłku elektrolity i minerały.

Napoje izotoniczne

Głównym celem napojów izotonicznych jest wyrównanie poziomu wody i elektrolitów, które tracisz w wyniku pocenia. Zapewniają tym samym odpowiednie nawodnienie organizmu nie tylko podczas wzmożonej aktywności fizycznej i ćwiczeń, ale także podczas górskich wędrówek i w trakcie upałów. Wraz z wodą tracisz również cenne sole mineralne, których niedobór może powodować skurcze i być przyczyną zmęczenia. Głównym składnikiem izotoników jest woda, ale także sód, potas, magnez, wapń oraz węglowodany, dzięki którym skutecznie nawodnisz organizm i dostarczysz mu niezbędnych witamin i minerałów.

Kto powinien je pić?

Tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju i intensywności podejmowanej aktywności fizycznej – jeśli planujesz całodzienną wycieczkę rowerową czy wędrówkę po górach zabierz z sobą nie tylko wodę mineralną, ale także butelkę napoju. Napoje izotoniczne są polecane również wszystkim, którzy biegają na długich dystansach, ponieważ pomagają utrzymać stały poziom glukozy we krwi. Zmniejszają także ryzyko odwodnienia, które może być bardzo niebezpieczne dla organizmu. Wato je pić nie tylko w trakcie treningu, ale także zaraz po ćwiczeniach. W związku z tym, że w skład izotoników wchodzą także węglowodany uważać na nie powinny osoby, którym zależy na pozbyciu się zbędnych kilogramów.

Napój izotoniczny a energetyczny

Zdarza się, że te napoje izotoniczne są mylone z energetykami, chociaż maja dwa zupełnie inne zastosowania. Izotoniki zapewniają dostarczenie utraconych podczas ćwiczeń elektrolitów i minerałów, a także zawierają zdecydowanie mniej cukru niż te drugie. Z kolei napoje energetyczne skutecznie pobudzą zmęczony organizm, poprawiają koncentrację i zapewnią energię do dalszego działania, dzięki zawartej kofeinie i wyciągu z guarany. Oczywiście tylko na chwilę, dlatego można po nie sięgnąć naprawdę tylko w sytuacjach wyjątkowych.

Sklepowe czy domowe?

Zawsze masz wybór, tylko od Ciebie zależy jaką decyzję podejmiesz. Na sklepowych półkach znajdziesz z pewnością wiele niebieskich, czerwonych, żółtych czy pomarańczowych napojów w plastikowych butelkach. Ale jeśli nie chcesz kupować, napój izotoniczny możesz zrobić również w domowym zaciszu. Wystarczy woda, miód, ulubione owoce: cytryna, limonka czy grejpfrut , szczypta soli, trochę czasu i gotowe!

 

X