9 błędów żywieniowych

Czas pędzi jak szalony, a Ty na co dzień próbujesz go dogonić. Kosztem swojego zdrowia, snu i regularnych posiłków. Najgorzej jest zimą kiedy po pracy nie masz już zbyt dużo chęci i sił do wyjścia z domu na ćwiczenia. Ale sobotnie wyjście ze znajomymi na piwko w połączeniu z niezbyt zdrowymi przekąskami to już coś innego. W niedzielę obiad rodzinny, na deser pyszny, puszysty sernik, który się tak uśmiechał z talerza Znowu z diety nici, co gorsza na brzuchu pojawia się oponka, a Ty na siłę próbujesz „wbić się” w spodnie z różnym skutkiem. Oto 9 najczęściej popełnianych błędów żywieniowych:

  1. Głodówka – chyba każdy z nas zna powiedzenie, że co za dużo to niezdrowo, ale czy zdajesz sobie sprawę, że co za mało to też niezdrowo? Wiele ludzi niestety błędnie myśli, że skoro nic nie je, to schudnie. Nic bardziej mylnego, bowiem jeżeli nie dostarczasz pożywienia swojemu układowi pokarmowemu, ograniczasz tym samym produkcję soków trawiennych. Mogą pojawić się także problemy z jelitami. Poza tym głodówka ma bardzo negatywny wpływ na naszą urodę: włosy zaczynają wypadać, łamią się paznokcie i pogarsza się stan naszej cery.

  1. Brak śniadania – nie bez przyczyny nasze mamy i babcie mówią nam, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Pomijając poranny posiłek pozbawiasz się energii, bo wyczerpują się rezerwy energetyczne i spada stężenie glukozy we krwi, co powoduje zły nastrój, rozdrażnienie i zmęczenie. Badania wykazały, że osoby, które jedzą śniadania mają mniejsze problemy z wagą niż osoby, które pomijają ten posiłek.

  1. Gazowane i słodzone napoje – znajduje się w nich za dużo cukru i sztucznych barwników, dodatkowo nie zawierają żadnych substancji odżywczych. Pijąc puszkę gazowanego napoju dostarczasz swojemu organizmowi prawie całodzienne zapotrzebowanie na cukier! Dodawany do wód i napoi dwutlenek węgla powoduje ich musowanie, a bąbelki pobudzają apetyt. Poza tym gazowane napoje w nadmiarze powodują wzdęcia i zgagę.

  1. Nieregularne posiłki – w codziennym pośpiechu, natłoku obowiązków i różnym trybie zmianowym zwyczajnie nie masz czasu normalnie zjeść. Brak śniadania albo szybka kawa, zamiast drugiego śniadania słodka przekąska, a po całym dniu obiad spożywasz porą wieczorową i zmęczony po całym dniu siadasz przed telewizorem. Jedząc nieregularnie organizm nie wie, kiedy znowu dostanie dopływ energii na wszelki wypadek odkłada tłuszczyk na czarną godzinę. Skutkiem tego jest otyłość, której występowanie w ostatnim czasie gwałtownie wzrasta i która jest groźna dla Twojego zdrowia.

  1. Niejedzenie po 18 – ostatni posiłek powinieneś spożywać godzinę przed snem, nie jedząc od 18 tak naprawdę głodzisz organizm, co powoduje, że jesteś rozdrażniony i masz problemy z zaśnięciem. Chociaż stare przysłowie głosi „śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”nie daj się zwieść, że kolacja tuczy. Ostatni posiłek w ciągu dnia to także ważny element diety.

  1. Produkty „light” – często łapiesz się na dobry chwyt marketingowy, że produkty light dostarczają mniej kalorii niż zwykłe. Aby tak się stało ogranicza się w nich zawartość tłuszczy i cukrów, ale zastępuje się je niezbyt zdrowymi zamiennikami takimi jak np. aspartam. Łatwo także wpaść w pułapkę, że skoro produkty light nie tuczą zamiast jednego serka zjesz dwa.

  1. Nadmiar soli – Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dzienne spożycie soli poniżej 5 g, tymczasem przeciętny Polak spożywa jej znacznie więcej, bo ok 15 g. Nie bez przyczyny mówi się, że jest to biała śmierć, ponieważ jej nadmiar jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi i miażdżycę, wypłukuje z organizmu wapń (co często powoduje osteoporozę) i przyczynia się do powstania otyłości oraz cukrzycy typu II.

  1. Niezdrowe przekąski – nic tak skutecznie nie poprawia humoru jak czekolada prawda? Ale po zjedzeniu całej tabliczki pojawiają się jeszcze wyrzuty sumienia. W ciągu dnia najczęściej podjadamy słone i słodkie przekąski, których główną wadą jest wysoka kaloryczność – co w praktyce oznacza bardzo gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi i równie gwałtowny spadek, który potęguje uczucie głodu.

  1. Zbyt dużo kawy – niektórzy zaczynają dzień zamiast od śniadania właśnie od gorącej, aromatycznej kawy. Kofeina zawarta w „małej czarnej” przyspiesza przemianę materii i poprawia trawienie, ale we wszystkim trzeba znaleźć umiar. Kawa w nadmiarze ma negatywny wpływ na nasz organizm: podnosi ciśnienie, powoduje nerwowość i rozdrażnienie, ma działanie moczopędne i wypłukuje z organizmu mikroelementy wapń i magnez.

bilancia56108236-25370379

W obecnych czasach wybór odpowiedniej diety może być trudny, co spowodowane jest bardzo dużą różnorodnością. Dieta zgodna z grupą krwi, tysiąca kalorii, Dunkana czy śródziemnomorska – brzmi znajomo? Koleżanka schudła na tej ostatniej 10 kilo, a u Ciebie waga nie drgnęła? Prawdopodobnie popełniłeś błąd w wyborze diety, bo to, że ktoś schudł nie daje Ci żadnej gwarancji, że Tobie też uda się zgubić zbędne kilogramy. Aby nie powtórzyć ponownie błędu udaj się do specjalisty – dietetyka. Pomoże Ci on zmienić sposób odżywiania, pokaże jak prawidłowo komponować posiłki i zmotywuje do osiągnięcia wymarzonego celu. Ważne jest, aby dieta była dopasowana indywidualnie do potrzeb danej osoby – z uwzględnieniem stanu zdrowia, trybu życia, rodzaju wykonywanej pracy i upodobań żywieniowych.

dieta-3

Twój impulsmedfit.pl

X