Trening rehabilitacyjny

Najczęściej treningi kojarzą nam się z przyjemnym wysiłkiem. Dla większości z Was jest on dobrowolną aktywnością lub jak w przypadku sportowców sposobem na życie. Istnieje jednak pewien rodzaj treningu, którego wolelibyście uniknąć mimo niezaprzeczalnych korzyści, jakie ze sobą niesie. Niestety każdy z Was jest narażony na mniejsze lub większe urazy. Nieważne czy są one wynikiem nieszczęśliwego wypadku czy przeforsowania organizmu w trakcie uprawiania ulubionej dyscypliny. Z pomocą w drodze do odzyskania sprawności może przyjść nam trening rehabilitacyjny. Sala, która kojarzy się ze staraniami o lepszą sylwetkę, rozwojem muskulatury może tymczasem zamienić się w miejsce walki o zdrowie. W takim osobliwym gabinecie zamiast trenera personalnego ćwiczenia będziecie wykonywać pod okiem fizjoterapeuty.

Dla kogo:

Dla osób po wypadkach, jako kolejny etap po rehabilitacji ambulatoryjnej
Profilaktycznie w celu zapobiegania i leczenia bólów kręgosłupa
Sportowców w momencie pojawienia się zmian przeciążeniowych

Treningi tego typu są zarówno terapią dla sportowców jak i kolejnym etapem po rehabilitacji ambulatoryjnej dla np. osób po przebytych operacjach. Taką aktywność zaleca się również profilaktycznie dla osób ze skłonnościami do schorzeń kręgosłupa i stawów. Odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń pod okiem specjalisty może także wyleczyć Was z szeregu bólów o pochodzeniu mięśniowym bądź kostnym. Wachlarz zastosowań leczenia poprzez odpowiedni trening jest bardzo szeroki. Ponadto niesie szereg innych korzyści związanych z aktywnością fizyczną. Pacjent staje się bardziej gibki, zwiększa zakres i koordynację ruchów – to z kolei przekłada się na lepsze samopoczucie.

Trening techniczny ma na celu:

Trening rehabilitacyjny jest łącznikiem między rehabilitacją ambulatoryjną, a normalnym funkcjonowaniem. Stosuje się go w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu dolegliwości, odniesienia kontuzji, a tym samym pozwala na utrwalenie efektów terapii. W przypadku tego typu aktywności trener jest fizjoterapeutą – lekarzem, a wychowanek jest pacjentem – osobą leczoną. Celem nie jest rzeźba, poprawa wyników, ale powrót do normalnego życia i przywrócenie funkcji mięśni, sprawności układu kostnego itp. Z tego względu warto skorzystać z porad specjalisty zwłaszcza, że w domu nie dysponuje się odpowiednim sprzętem, spada też motywacja do kontynuowania ćwiczeń i nie zawsze pamiętamy, w jaki sposób prawidłowo wykonać ćwiczenia.

 Bardzo ważne jest, aby przed przystąpieniem do tego sposobu rehabilitacji Wasz trener skonsultował się z lekarzem prowadzącym bądź otrzymał od Was jego aktualne zalecenia i wyniki badań. Jest to osoba dbająca o Wasz szybki powrót do zdrowia, a także bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Z tego względu konieczne jest słuchanie jego poleceń tak jak lekarza. Nie ma tu miejsca na brawurowe dodatkowe serie czy zwiększanie obciążeń jak przy typowej wizycie na siłowni.

Korzyści:

Trening rehabilitacyjny jest zawsze układany indywidualnie, dlatego ciężko wymienić wszystkie możliwe profity. Można jednak określić konkretne cele z medycznego punktu widzenia. Do powrotu do stanu sprzed kontuzji konieczna jest stabilizacja mięśni, wzmocnienie kręgosłupa i stawów, przywrócenie funkcji konkretnych mięśni. W wyniku rehabilitacji powinniśmy zwiększyć zakres ruchów oraz przywrócić właściwą propriorecepcję, czyli orientację o położeniu własnego ciała.

Na co zwrócić uwagę:

  1. Możliwość kompleksowego treningu, pod okiem specjalistów – fizjoterapeutów, aby w razie potrzeby w trakcie rehabilitacji poszerzać zakres ćwiczeń.
  2. Powiązanie opinii lekarza z programem ćwiczeń.

 

Twój impulsmedfit.pl

X