Woda mineralna
O tym jak ważną rolę w naszym organizmie pełni woda nikogo przekonywać nie trzeba. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, skutecznie nawadnia, wypłukuje toksyny i gasi pragnienie. Eksperci radzą, aby osoby dorosłe piły minimum 1,5 l wody każdego dnia. Oczywiście w przypadku osób, które prowadzą aktywny tryb życia taka ilość jest niewystarczająca. Bardzo istotne jest, aby stale nawadniać organizm i nie dopuścić do odwodnienia – należy pić często, małymi łykami, nawet wtedy, kiedy nie czujemy pragnienia.
Jaką wodę wybrać?
W obecnych czasach wybór wody mineralnej to wbrew pozorom nie jest taka prosta sprawa. Producenci co chwila prześcigają się w nowościach, tak aby przekonać do swoich produktów. Jaką wodę wybrać? Mineralna, źródlana czy lecznicza? Która jest najlepsza? Na te pytania trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Każda bowiem różni się składem i dlatego tak kluczowe jest czytanie etykiety. Tylko zwracając uwagę na zawarte w wodzie minerały jesteśmy w stanie podjąć dobrą decyzję, która będzie dobrana do naszych indywidualnych potrzeb. Warto pamiętać, że ćwicząc tracimy nie tylko wodę, ale także niektóre minerały, między innymi: magnez, sód i potas, które powinny być uzupełnione.
Napoje izotoniczne
Podczas wysiłku fizycznego tracimy nie tylko wodę, ale także niektóre składniki mineralne. Napoje izotoniczne to idealny sposób na uzupełnienie wielu cennych mikroelementów i wyrównanie niedoboru elektrolitów. Skład napoju izotonicznego to przede wszystkim woda, ale również sód, magnez, wapń i potas, dlatego jeśli planujesz intensywny trening bez dwóch zdań w Twoim plecaku powinien znaleźć się izotonik.
Skutki odwodnienia