“Jakie są najczęstsze postanowienia noworoczne? Te porzucone”. Postanowienia noworoczne – czyli jak wytrwać?

Przekraczając próg nowego roku, czujecie na barkach odpowiedzialność następujących dwóch słów – postanowienia noworoczne. Jest to czas podsumowań i bilansów. Co roku powtarza się ten sam schemat, coś sobie  obiecujecie, bądź nawet stawiacie przed sobą całą masę celów do zrealizowania. Będę szczęśliwy, zacznę aktywnie ćwiczyć i ograniczę Fast Foody, będę lepiej zorganizowany, rzucę palenie, znajdę idealną pracę, będę więcej zarabiać… Brzmi znajomo? Chcecie szybkich zmian bez większego wysiłku? Na początku swoich dążeń twardo trzymacie się swoich zamierzeń, systematycznie krok po kroku. Niestety po stosunkowo krótkim czasie Wasz zapał przemija. Dlaczego taki scenariusz się tak często powtarza? Co jest nie tak?

Wraz z upływem pierwszych dni stycznia, będziecie posiadali niezłomną wiarę w siebie i w Wasze zamiary. Rzeczy niemożliwe nie będą dla Was istnieć. Jednakże nie oszukujmy się ta niezachwiana wiara w swoje możliwości będzie  trwała nie dłużej niż dwa tygodnie, albo maksymalnie do końca miesiąca. Jednak jak pokazuje doświadczenie, z postanowień noworocznych najczęściej pozostają tylko słowa. Brzmi  znajomo? Jeśli właśnie tak wyglądały Wasze poprzednie lata, a noworoczne  postanowienia szybko były odkładane do lamusa, to w tym roku musicie się  lepiej przygotować, a my Wam w tym pomożemy.

Spójrzmy teraz jak to wygląda w liczbach. Interaktywny Instytut Badań Rynkowych na zlecenie Saldo.pl. przeprowadził badania: 77 % polskich Internautów wchodzi w nowy rok z postanowieniami; 26 % respondentów stwierdziło, że w nowym roku chce stracić na wadze; a 21 % pranie zmienić sposób odżywiania. Badania pokazują jednak, że w postanowieniach noworocznych ludzie zwykle wytrwają maksymalnie trzy miesiące.  Jak to zmienić?

Zastanówmy się w czym tkwi problem… Powodem niepowodzenia w wytrwaniu  w postanowieniu może być ono samo. Celów nie udaje się dotrzymać, ponieważ zazwyczaj jest ich po prostu za dużo! Należy poszukać korzyści jaki założony cel przyniesie w przyszłości. Jeśli naszym postanowieniem jest zrzucenie 10 nadprogramowych kilogramów to z założenie powinno się powstrzymać się przed podjadaniem,  pić dużo wody, pilnować zdrowego jadłospisu, odmawiać sobie słodkości, regularnie chodzić na siłownie, treningi , fitness itd. Niestety, problemem w osiągnięciu swojego postanowienia jest poświęcanie zbyt dużo energii i czasu właśnie na to jedno konkretne postanowienie. Prawda jest taka, że nasze zasoby są ograniczone dlatego wszystkie inne postanowienia odkładamy na później. Dlatego jeśli innym postanowieniem jest np. zmiana pracy bądź rzucenie palenia, to nagle się okazuje, że nie mamy w sobie aż tyle samozaparcia i energii, żeby osiągnąć wszystkie wyznaczone cele. Jest to frustrujące i powoduje odwrotny od zamierzonego efekt. Do każdego wyzwania trzeba podejść z głową. Cel musi budzić pozytywne emocje, musi być przyjemny w innym przepadku za szybko się człowiek zniechęci. Sukces może pojawić się na horyzoncie jedynie wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę ewentualne potknięcia po drodze. To Wy najlepiej znacie siebie, swoje zalety i słabości. Nie bój się każdy ma prawo do chwilowych potknięć. To od Was zależy następny krok ku zrealizowaniu celów, nawet jak coś  się nie uda to nie będzie to koniec świata. Z każdym sukcesem nagradzajcie się, zróbcie, a niech każda porażka będzie dla Was lekcją na przyszłość.

02A15KWP

Istotne jest, by wyznaczyć realny i satysfakcjonujący Was czas realizacji, w ciągu którego będzie możliwa realizacja zamierzeń. Usiądźcie wygodnie i zapiszcie dokładnie co chcecie osiągnąć. Do kiedy? Jak to zrobicie? Czego będziecie potrzebować? Kiedy i gdzie konkretnie będziecie to robić? Z czego zrezygnujecie? W co zainwestujecie?  Na jakie etapy podzielicie swój cel? Jaki będą dla Was korzyści?

Nasze porady :

  • Nie starajcie się robić wszystkiego naraz
  • Często myślcie o korzyściach, jakie Was czekają, gdy wytrwacie w postanowieniu
  • Szukajcie ludzi, którzy będą Was wspierali w realizacji zamierzeń
  • Nie wyznaczajcie sobie żadnego trudnego celu, jeśli w Waszym życiu za dużo się dzieje
  • Postarajcie się, aby to, co planujecie, pasowało do Waszego charakteru i zainteresowań
  • Małymi ale pewnymi krokami do celu
  • Wyrabiajcie w sobie nawyki
  • Pozytywne myślenie to podstawa
  • Bez odpowiedniej motywacji i nastawienia żadne plany nie mają sensu.

Wszystko zależy od tego, co tak naprawdę jest dla Was ważne i jaką macie determinacje. Jeśli chcecie zmienić sylwetkę i zacząć prowadzić zdrowy tryb życia, to szukajcie takich miejsc, gdzie kadra instruktorska będzie odpowiednio przygotowana i będzie w stanie Was zmotywować do działania.

 

Powodzenia!

Twój impulsmedfit.pl

 

X