Plastrowanie dynamiczne wspomaga proces terapeutyczny poprzez działanie sensoryczne naklejanych taśm. Głównym zadaniem plastrów, jest szukanie i leczenie bólu oraz innych dolegliwości. Zostały opracowane na początku lat 70 XX w. przez japońskiego doktora Kenzo Kase. W swojej strukturze przypominają ludzką skórę, wykonane są z bawełny i kleju akrylowego. Cechują się dużą rozciągliwością, ponadto są wodoodporne i przepuszczają powietrze, nosi się je od kilku dni do paru tygodni.
Jak to działa?
Po aplikacji plastrów, taśma delikatnie podnosi skórę i zwiększa w ten sposób przestrzeń, jaka tworzy się między nią, a mięśniami. Odpowiednie naklejenie plastra, zapewnia redukcję napięcia na receptory skórne oraz znacząco wpływa na odczuwanie bólu. Aplikacja może mieć charakter korekcji mechanicznej i jest doskonałym wstępem do terapii tkanek miękkich. Technikę nakładania plastrów dobiera lekarz bądź terapeuta.
Zalety kinesiotapingu:
- Dobrze akceptowany przez pacjentów
- Plastry hipoalergiczne, wodoodporne, oddychające
- Działa 24 h na dobę
- Poprawa zauważalna od razu po aplikacji i utrzymuje się po jej usunięciu
- Nie wyklucza stosowania innych form terapii
Wskazania:
- Nadwyrężone i napięte mięśnie – Zadaniem kinesiotapingu jest rozluźnienie i odciążenie naciągniętych mięśni.
- Ból
- Pourazowy, który jest wynikiem kontuzji lub wypadku
- Zespoły bólowe kręgosłupa – plastry łagodzą ograniczenie zakresu ruchu, uczucie zablokowania w kręgosłupie, zawroty głowy
- Reumatyczne
- Pooperacyjny – zmniejsza ból odczuwany po operacjach
- Sposób na kontuzje
- Plastry ułatwiają przemieszczanie się mięśni i stabilizują stawy, co jest pomocne w trakcie wysiłku fizycznego.
- Problemy z krążeniem
- Plastry dają ten sam efekt co drenaż limfatyczny – wspomagają odprowadzanie limfy, poprawiają krążenie krwi i pozytywnie wpływają na zmniejszenie różnego rodzaju obrzęków.
- Starzenie się skóry – zmarszczki
- Twórca metody zapewniał, że regularne używanie plastrów może zapobiec zmarszczkom, zmianom skórnym, a także sińcom pod oczami.
- Rozstępy
- Silnie wpływają na polepszenie staniu skóry z rozstępami.
Specjaliści zalecają by aplikować plastry przez minimum pięć dni, można się w nich kąpać, ale należy pamiętać aby dobrze spłukać detergenty po umyciu się. Do najczęstszych technik aplikacji należą: mięśniowe, więzadłowe, funkcjonalne, przeciwobrzękowe oraz mobilizujące blizny. Każda osobą narażona przez trening i silny wysiłek fizyczny powinna spróbować kinesiotapingu, gdyż w łatwy i prosty sposób może uniknąć nadwyrężenia mięśni i stawów oraz poprawić ogólny stan naprężenia skóry.
Twój impulsmedfit.pl