Zbawienna moc snu

W natłoku codziennych obowiązków domowych i zawodowych ciężko znaleźć odpowiednią dla nas ilość snu. Ale już po kilku nieprzespanych lub „zarwanych” nocach pogarsza się nasza kondycja zarówno psychiczna jak i fizyczna, pamięć i koncentracja. Żarty przestają cieszyć, ludzie zaczynają irytować, czas w pracy dłuży się niemiłosiernie, czasem nawet mamy wrażenie, że się zatrzymał.

Dźwięk budzika wczesnym rankiem potrafi czasem doprowadzić niejednego z nas do szewskiej pasji. Noc wydaje się taka krótka, przecież dopiero co się położyliśmy, a już trzeba wstawać. Padają wtedy różne, niekoniecznie cenzuralne słowa. Opcja „jeszcze pięć minut” jest tak kusząca, że później poranna toaleta wykonywana jest w tempie ekspresowym.

SEN2

Sen to zdrowie

Przeciętnie człowiek przesypia jedną trzecią swojego życia. Ale nie jest to wbrew pozorom czas stracony. Zdrowy sen ma bowiem ogromny  wpływ na nasz organizm, jest także najlepszym  i w dodatku darmowym kosmetykiem. Poprawia nie tylko samopoczucie, ale także urodę: cera jest promienna, znikają wory pod oczami, gałki oczne nie są przekrwione.

W trakcie snu organizm uzupełnia niezbędne substancje, regenerują się komórki, a mózg mimo ciągłej pracy odpoczywa. Dzięki temu poprawia się nasza zdolność zapamiętywania i koncentracji, polepsza się refleks i spostrzegawczość, poza tym ładują się nasze akumulatory z energią do działania! Zdrowy sen to klucz do zdrowego stylu życia.

Zróżnicowanie zapotrzebowania na sen jest najbardziej widoczne na przykładzie zwierząt, żyrafy śpią tylko 2 godziny na dobę, a na przykład nietoperze aż 20 godzin! U człowieka nie ma aż tak dużych różnic, ale zapotrzebowanie na sen jest cechą indywidualną i jest zależne od wieku. I tak na przykład noworodki i niemowlęta powinny spać od 16 do 18 godzin, nastolatki około 9 godzin, a dorośli około 8 godzin na dobę.

 A kto z nas nie chce się budzić wypoczętym i pełnym energii? Nie bez kozery mówi się, że jak sobie pościelisz tak się wyśpisz.

Jak zadbać o zdrowy sen?

  • postaraj się chodzić spać mniej więcej o tych samych godzinach
  • intensywnie ćwicz rano lub po południu, ale nie bezpośrednio przed snem
  • nie jedź bezpośrednio przed snem,
  • wybierz pościel wykonaną z naturalnych tkanin
  • zwróć uwagę na materac, nie powinien być ani zbyt miękki ani za twardy
  • wywietrz pokój przed snem
  • unikaj drzemek w ciągu dnia
  • posłuchaj relaksującej muzyki
  • ostanie minuty przed snem mogą mieć wpływ na jakość naszego snu, dlatego warto
    pomyśleć o czymś przyjemnym

11

Stosując się do tych kilku wskazówek zapewnimy sobie niezbędny dla naszego organizmu zdrowy sen, a poranne wstawanie przestanie nam się wreszcie źle kojarzyć. Nie odkładaj snu na później, bo przecież sen to zdrowie.

Twój impulsmedfit.pl

X