Blog

Zalety treningu personalnego dla dzieci

2 maja 2017|

Pośpiech, który towarzyszy nam praktycznie każdego dnia sprawia, że w ciągłym biegu wykonujemy swoje codzienne obowiązki. Stajemy się coraz bardziej wygodni i często wybieramy jazdę samochodem pozbawiając siebie i nasze dzieci możliwości ruchu. Często również sposób nasz spędzania wolnego czasu pozostawia wiele do życzenia, zamiast wybrać się na spacer do parku czy wycieczkę rowerową spędzamy całe dnie przed komputerem czy telewizorem dając przy tym zły przykład najmłodszym. Coraz częściej dzieci nie chcą także ćwiczyć na lekcjach wychowania fizycznego, zamiast przynosić strój sportowy pokazują nauczycielowi zwolnienia lekarskie. To wszystko razem naprawdę na bardzo negatywny wpływ na prawidłowy rozwój Twojego dziecka.
Wady postawy znajdują się bardzo wysoko na liście chorób cywilizacyjnych, a bagatelizowanie nieprawidłowej postawy ciała u dzieci nie prowadzi niestety do niczego dobrego. Ciężki plecak, garbienie się, niewygodne krzesło, spędzanie dużej ilości czasu przed telewizorem i brak ruchu to tylko niektóre przyczyny pojawiania się już w bardzo wczesnym wieku kłopotów nie tylko z kręgosłupem, ale także innych problemów zdrowotnych, które mogą prowadzić do otyłości czy nadciśnienia tętniczego. W ostatnim czasie widoczny jest niestety znaczy wzrost występowania wielu wad postawy u dzieci, które skutkuje osłabieniem siły mięśni a także obniżeniem ogólnej sprawności organizmu. Największe ryzyko pojawienia się wady postawy występuje w momencie rozpoczęcia nauki i w szkole oraz w trakcie dojrzewania. Dlatego warto jak najwcześniej zachęcić swoje dzieci do aktywnego spędzana wolnego czasu i do regularnych ćwiczeń.

Zalety treningów personalnych dla dzieci:
Indywidualne podejście
Wykwalifikowany fizjoterapeuta na pierwszej wizycie przeprowadzi nie tylko wywiad, ale także oceni postawę dziecka i po wykonaniu kilku testów będzie w stanie dobrać odpowiednie ćwiczenia. Ważne jest także wykonanie zdjęć i zapis pomiaru ruchomości stawów, aby móc na bieżąco kontrolować postępy.
Bezpieczeństwo i efektywność
Podczas ćwiczeń trener skupia całą swoją uwagę na jednym dziecku, na bieżąco kontroluje i […]

7 błędów, przez które nie chudniesz

13 kwietnia 2017|

Lato zbliża się wielkimi krokami, a Twoja sylwetka pozostawia wiele do życzenia? Próbujesz różnych metod, żeby pozbyć się zbędnych kilogramów, ale niestety nie są one skuteczne i wskazówka na wadze ani drgnie? Poniżej przedstawiamy 7 najczęściej popełnianych błędów, przez które nie możesz schudnąć.
1) Głodówka 
To najgorsza opcja, którą możesz wybrać dla swojego organizmu. Jeśli wydaje Ci się, że całodzienne głodzenie się jest dobrym sposobem na zrzucenie dodatkowych kilogramów jesteś w ogromnym błędzie! Dodatkowo takie rozwiązanie sprawia, że uzyskasz zupełnie przeciwny efekt, bowiem przez to, że nie dostarczasz organizmowi odpowiedniej ilości pożywienia zaburzasz swój metabolizm i gromadzisz zapasy w postaci tkanki tłuszczowej.
2) Uniwersalna dieta
Jesteś pod wrażeniem jak Twoja koleżanka schudła będąc na diecie i Ty chcąc osiągnąć taki sam efekt postanawiasz ją wypróbować? Nie jest to do końca dobre rozwiązanie, bowiem kluczem do sukcesu jest indywidualne dobranie diety do potrzeb danej osoby z uwzględnieniem potrzeb i preferencji żywieniowych, stanu zdrowia i prowadzonego trybu życia. Niestety nie ma jednego jadłospisu, który będzie skuteczny dla wszystkich w takim samym stopniu.
3) Brak ruchu 
Niestety sama zmiana nawyków żywieniowych to nie wszystko, warto również pamiętać o ćwiczeniach. Odchudzanie przyniesie oczekiwane efekty w połączeniu z ruchem. Każda podejmowana forma aktywności fizycznej powoduje przyspieszenie przemiany materii. Na początku można zacząć od spacerów, jazdy na rowerze czy gimnastyki w wodzie. Najtrudniejszy jest tylko pierwszy krok, potem będzie już z górki!
4) Niecierpliwość
Pamiętaj, że dodatkowe kilogramy nie pojawiły się w przeciągu kilku dni, a odchudzanie to proces, który wymaga po prostu czasu i cierpliwości. Nie ma w tym przypadku dróg na skróty, do sukcesu zaprowadzić Cię może tylko Twoja ciężka praca i wytrwałość. Częste zmiany diety i obsesyjne liczenie kalorii to nie jest dobra metoda do szczupłej sylwetki!
5) Nierealny cel
Wreszcie nadszedł czas, kiedy decydujesz się, że to już […]

Zalety Nordic Walking

31 marca 2017|

Nordic Walking to bardzo efektywna forma spędzenia wolnego czasu, która w ostatnim czasie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Spacer z kijkami, który jest trochę podobny do narciarstwa biegowego to idealny sposób na poprawę nie tylko kondycji, ale także samopoczucia. Regularne ćwiczenia z pewnością będą miały bardzo korzystny wpływ na Twój organizm. Poniżej przedstawiamy zalety Nordic Walking!
Zajęcia dla każdego!
Niewątpliwą zaletą Nordic Walking jest fakt, że jest to bardzo bezpieczna dla stawów i kręgosłupa forma aktywności fizycznej. Dlatego maszerować z kijkami może każdy bez względu na wiek, płeć, wagę czy kondycję fizyczną, w tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń. Dodatkowo ćwiczyć można praktycznie przez cały rok i wszędzie: w górach, nad morzem, w mieście czy w parku – każde miejsce jest dobre.
W sam raz na początek 
Nordic to idealna propozycja dla wszystkich osób po przebytych kontuzjach, urazach czy operacjach jako forma rehabilitacji, która zapewni bezpieczny powrót do sprawności. To również odpowiednie zajęcia dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ćwiczeniami, dla otyłych oraz dla osób, które wracają po dłuższej przerwie. Jest to bowiem dobry wstęp do podjęcia aktywności fizycznej i idealna rozgrzewka przed bardziej wyczerpującym i intensywniejszym wysiłkiem. Nordic Walking odciąża stawy w trakcie marszu i jest także polecany osobom, które mają problemy z kolanami.
Poprawa kondycji
Kolejną zaletą marszu z kijami jest to, że w trakcie spaceru uaktywniamy aż 90 % mięśni naszego ciała, warunkiem jest oczywiście prawidłowa technika, która jest bardzo ważna. Regularne ćwiczenia z pewnością podnoszą ogólną sprawność organizmu, poprawią kondycję, ale także wzmocnią mięśnie nóg, ramion, barków i brzucha. Dodatkowo Nordic pozwala spalić większą ilość kalorii niż podczas tradycyjnego marszu.
W grupie raźniej 
Jeśli nie możesz się zebrać się w sobie do systematycznych ćwiczeń i za każdym razem obiecujesz sobie, że zaczniesz od przyszłego tygodnia i nic […]

Nie daj się wiosennemu przesileniu!

16 marca 2017|

Przesilenie wiosenne to czas gdy wiele osób na własnej skórze odczuwa skutki zmian pogodowych, które przynosi ze sobą kolejna pora roku. I wydawać by się mogło, że wraz z nadejściem wiosny powinniśmy mieć więcej siły i energii do działania, ale niestety często w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Wiele osób na tę zmianę reaguje niestety gorszym samopoczuciem i słabszą formą. Okres zimowy to czas, w którym ciężko się zmobilizować do aktywności fizycznej, jesteśmy nie tylko rozleniwieni, ale także ciągle zmęczeni. Zdecydowanie odczuwamy małą ilość słońca i tęsknimy do ciepłych letnich dni. Nasza dieta w tym czasie również pozostawia wiele do życzenia, ponieważ jest niezbyt bogata w witaminy i minerały. Jesteśmy również często podatni na różnego rodzaju infekcje i wirusy, które występują zdecydowanie częściej przy zmianach pór roku. W tym okresie nie tylko pogoda jest kapryśna, ale również i my mamy wahania nastrojów. Zamiast cieszyć się, że przyroda budzi się do życia najchętniej schowalibyśmy się przed codziennymi obowiązkami, spędzali całe dnie leżąc na kanapie w towarzystwie niezdrowych przekąsek i słodyczy.
Objawy przesilenia wiosennego:

– senność
– zmęczenie
– źle samopoczucie
– wahania nastroju
– bóle głowy
– rozdrażnienie
– spadek odporności
– trudności z koncentracją
Wydłużenie dnia, częste i gwałtowne zmiany pogody, skoki ciśnienia i wahania temperatur, sprawiają, że nasze samopoczucie nie jest niestety najlepsze. Zazwyczaj organizm potrzebuje około miesiąca na przyzwyczajenie się do nowej pory roku. Jak zatem złagodzić niezbyt korzystne skutki przedwiośnia?
Bądź aktywna, przecież ruch to samo zdrowie! Zmobilizuj się do regularnej aktywności fizycznej, która z pewnością poprawi Twoje samopoczucie i ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Ćwiczenia w wodzie, trening cardio, zajęcia fitness, kurs tańca, Nordic Walking czy trening personalny to tylko niektóre możliwości. Systematycznie zwiększając swoją aktywność fizyczną z pewnością poczujesz się lepiej.
Jedz zdrowo! Zwracaj uwagę na to co jesz i […]

Jak sobie radzić ze stresem? Oto 7 sposobów!

28 lutego 2017|

Stres często towarzyszy nam prawie każdego dnia – w domu, w pracy czy na uczelni. Ciągły pośpiech, nadmiar obowiązków zarówno domowych i zawodowych powodują, że nie zawsze wiemy jak się zachować w sytuacjach stresowych czy kiedy w naszym życiu pojawiają się problemy. Warto pamiętać, że długotrwały stres ma bardzo negatywny wpływ na nasz organizm – rozkojarzenie, bezsenność, uczucie niepokoju, nerwica czy depresja to tylko niektóre konsekwencje stresu. Niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie pozbyć się problemów i nerwów, więc musimy nauczyć się jak sobie z nimi radzić. Oto 7 sposobów!
1) Nie gromadź w sobie złości
Nie ma nic gorszego niż kumulowanie w sobie negatywnych emocji i złości. Jeśli jakaś sytuacja wyprowadziła Cię z równowagi albo nie radzisz sobie z jakimś problemem wyrzuć to z siebie! Porozmawiaj z bliską Ci osobą, powiedz co leży Ci na sercu, z czym sobie nie radzisz, a wtedy na pewno poczujesz się lepiej. Innym, ale także dobrym sposobem jest przelanie swoich myśli i odczuć na papier. Jeśli jest Ci źle, bo nie zdałaś egzaminu i chce Ci się płakać to płacz! Nie gromadź w sobie negatywnych emocji!
2) Nie martw się na zapas
Na pewne rzeczy i sytuacje, które są niezależne od nas zwyczajnie w świecie nie mamy wpływu. Jedyne co możemy zrobić to po prostu musimy je zaakceptować i się z nimi pogodzić. Nie wybiegajmy z pesymistycznymi myślami zbyt daleko w przyszłość, bo często mamy tendencję do wyolbrzymiania i zamartwiania się na zapas.
3) Ćwicz!
Aktywność fizyczna to najlepszy sposób na rozładowanie stresów dnia codziennego i nagromadzoną złą energię. Niektórzy po ciężkim dniu potrzebują wyciszenia, dlatego w tym przypadku idealne dla będą zajęcia mentalne z różnymi technikami medytacji z relaksacyjną muzyką w tle, które pozwolą uwolnić mięśnie od napięcia i stresu. A niektórzy […]

Zadbaj o swoje zdrowie i ciesz się życiem!

14 lutego 2017|

Czas pędzi jak szalony, a my z wszystkich sił próbujemy za nim nadążyć z różnym skutkiem. Początek roku to dobry moment, aby zadbać o siebie i zacząć prowadzić zdrowy tryb życia, by móc cieszyć się dobrym samopoczuciem i zapobiec rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych. Od czego zacząć, by móc w pełni cieszyć się życiem?
Zrób podstawowe badania
Pamiętasz kiedy ostatni raz byłaś u lekarza? Początek roku to dobry czas, żeby nadrobić zaległości i zrobić sobie komplet podstawowych badań: krwi i moczu, badania tarczycy, poziom cholesterolu, USG piersi i cytologia. Niestety nadal na badania profilaktyczne pomimo wielu kampanii nie decyduje się zbyt wiele osób. Do lekarza wybieramy się sporadycznie i często za późno. Na badania decydujemy się dopiero kiedy ból pomimo przyjmowanych tabletek nie chce ustąpić. Nie mamy przecież czasu, żeby iść do przychodni, bo nasz grafik dnia na to nie pozwala, nie do końca też ufamy lekarzom, bo często wydaje nam się, że sami dobrze wiemy co nam dolega. A czasem po prostu boimy się, że może okazać się, że wyniki badań niestety odbiegają od tych prawidłowych. A to duży błąd! Badania profilaktyczne pozwalają wcześnie zdiagnozować co się dzieje i odpowiednio zareagować, by móc cieszyć się dobrym zdrowiem. Warto się regularnie badać, aby być w pełni świadomym jaki jest nasz stan zdrowia. Niestety wraz z wiekiem jesteśmy narażeni na coraz większe ryzyko występowania niektórych chorób. A warto pamiętać, że wczesne wykrycie znacznie zwiększa szansę na wyleczenie i powrót do zdrowia.
Zacznij jeść zdrowo
Jeśli do tej pory nie do końca zwracałaś uwagę na to co znajduje się na Twoim talerzu najwyższa pora to zmienić. Czytaj etykiety, żeby poznać skład produktów i unikaj tych, które mają dużą zawartość konserwantów – wybieraj świadomie!  Staraj się spożywać posiłki regularnie i zadbaj o to, […]

4 propozycje treningów dla początkujących

1 lutego 2017|

Masz już dosyć oponki na brzuchu? Narzekasz na ciągle bóle kręgosłupa? Krótki bieg do autobusu powoduje wielką zadyszkę? A na dodatek masz problemy ze snem? To już najwyższa pora, żeby coś zmienić! Aby pozbyć się wszystkich dolegliwości, które spędzają Ci sen z powiek przedstawiamy Ci 4 propozycje rodzajów ćwiczeń. Bo przecież nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie!
Gimnastyka w wodzie
Zajęcia gimnastyki w wodzie to absolutny hit dla wszystkich bez względu na płeć czy wiek. Jedną z głównych zalet aqua aerobiku jest to, że zajęcia nie obciążają stawów i są bezpieczne dla osób z problemami kręgosłupa czy nadwagą. Można je traktować jako rehabilitację po operacjach, złamaniach czy zwichnięciach, ale także jako profilaktykę przed urazami lub po prostu dla lepszego samopoczucia. Są to zajęcia polecane także dla osób, które chcą zredukować tkankę tłuszczową i uzyskać smukłą sylwetkę. Gimnastyka w wodzie to idealny przykład na połączenie przyjemnego z pożytecznym, ponieważ ćwiczenia połączone są z dobrą zabawą!
Trening cardio
Trening zwany również wytrzymałościowym, którego głównym celem jest poprawa wydolności serca. Cardio jest polecane wszystkim bez względu na płeć, wiek czy poziom kondycji, ważne jest natomiast aby dopasować tempo ćwiczeń do swoich możliwości i systematycznie zwiększać ich intensywność. Regularne ćwiczenia cardio z pewnością poprawią Twoją kondycję, ale także pozytywnie wpłyną na pracę Twojego serca i zmniejszą ryzyko wystąpienia zawału, nadciśnienia czy otyłości. Ale to nie wszystko! Jest to również najbardziej polecany typ ćwiczeń dla osób, które chcą spalić tkankę tłuszczową i zamierzają zadbać o swoją sylwetkę.
Trening Indywidualny
Bardzo istotne jest, zwłaszcza na początku, aby nauczyć się jak poprawnie technicznie wykonywać poszczególne ćwiczenia. Jest to bardzo ważny aspekt, który jest kluczowy aby trening był przede wszystkim bezpieczny i efektywny, a w przyszłości pozwoli Ci uniknąć kontuzji. Największą zaletą treningu personalnego jest to, […]

Zrealizuj swoje noworoczne postanowienia!

13 stycznia 2017|

Nowy Rok to dla wielu osób odpowiedni czas na zmiany i określenie noworocznych postanowień. Pełni zapału i chęci do działania w bardzo szybkim tempie na kartce czy w kalendarzu zapisujemy swoje zamiary. Zrzucę kilka zbędnych kilogramów, będę się zdrowo odżywiać, zapisze się na kurs języka obcego, zacznę oszczędzać, rzucę palenie, będę regularnie ćwiczyć – to oczywiście tylko niektóre z nich. Niestety część tych postanowień pojawia się na liście od jakiegoś czasu, ponieważ z różnych względów nie udaje się ich osiągnąć. Według badań po dwóch miesiącach o swoich ustaleniach pamięta tylko 60 % osób i niestety wraz z upływem czasu ta liczba niestety rośnie. Zamiast motywacji do działania pojawia się niechęć i rezygnacja oraz rozczarowanie, że po raz kolejny się nie udało. Ten rok może być zupełnie inny, ale to już zależy tylko od Ciebie! Jak zatem zrealizować swoje postanowienia skutecznie i znaleźć się w zacnym gronie 8% osób, którym udaje się osiągnąć swoje cele?
1) Nie wymagaj od siebie zbyt dużo!
Zacznij metodą małych kroczków i daj sobie czas. Nie ustawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko, bowiem w ten sposób możesz się tylko szybko zniechęcić! Nie chodzi o to, aby siedząc wygodnie w fotelu jak najszybciej zapełnić całą kartkę listą postanowień, tylko wybrać kilka najważniejszych. Niech to będą zmiany, których Twoim zdaniem Ty najbardziej potrzebujesz i na których musisz się skupić, aby je zrealizować. Pamiętaj, że łatwo jest podjąć się postanowień, niestety z ich realizacją jest już o wiele trudniej.
2) Uzasadnij swoje postanowienia!
Jeśli na Twojej liście po raz kolejny pojawiło się zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, wypisz na kartce korzyści jakie Ci to przyniesie. Nie tylko poczujesz się lepiej, ale poprawi się Twoja kondycja i bez problemu zmieścisz się w swoje ulubione spodnie, a wakacyjne wyjście na […]

Jak wzmocnić swoją odporność?

30 grudnia 2016|

Zima to czas kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju infekcje, niegroźne przeziębienie, zapalenie gardła, oskrzeli czy angina bardzo często pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Nikt z nas przecież nie ma czasu na to, żeby chorować i leżeć w łóżku. Przyczyn obniżonej odporności jest tak naprawdę wiele, między innymi jest to nieodpowiednia dieta, która może powodować niedobór witamin, stres, brak ruchu, zbyt mała ilość snu, a także kontakt z osobami chorymi. Jak zatem wzmocnić swoją odporność?
Odpowiednia dieta
Zwłaszcza zimą pamiętajmy, aby zjeść przynajmniej jeden ciepły posiłek dziennie. Sałatki na obiad warto zastąpić gotowanymi potrawami, a w szczególności rozgrzewającymi zupami, które można przyprawić aromatycznymi przyprawami, np. pieprzem, papryką czy imbirem. Czosnek i cebula to chyba najbardziej znane i popularne naturalne produkty, które nie tylko pomogą nam w walce z drobnoustrojami, ale także wzmocnią nasz organizm. Warto również pamiętać o produktach bogatych w witaminę C, która pełni kluczową rolę w tworzeniu bariery ochronnej i skuteczne broni nas przed bakteriami czy wirusami. Natka pietruszki, papryka, kapusta kiszona, brokuły, szpinak czy cytrusy zdecydowanie powinny znaleźć się w każdym jadłospisie. Nie zapominajmy także o witaminie B, E i A, które mają bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. W tym okresie warto również pamiętać o rozgrzewających herbatach z dodatkiem soku malinowego, dzikiej róży, czarnego bzu czy imbiru, który ma działanie antybakteryjne i antywirusowe.
Nie stresuj się!
Łatwo się mówi prawda? Stres niestety często towarzyszy nam każdego dnia, ale warto zrobić wszystko, by w naszym życiu było go jak najmniej. Po ciężkim dniu w pracy warto wybrać się na spokojniejsze zajęcia, gdzie będziesz mogła się wyciszyć i zrelaksować. Innym sposobem na rozładowanie stresu mogą być zajęcia taneczne, więc jeśli tylko lubisz szaleć na parkiecie to bez wahania zabieraj strój i biegnij na zajęcia. Przy głośnej i […]

Jak uniknąć kontuzji podczas ćwiczeń?

15 grudnia 2016|

Koniec roku to dla wielu osób czas podsumowań, bilansów, ale także planów i postanowień. Dla niektórych nowy rok kalendarzowy to dobra okazja, by znów powrócić do regularnych ćwiczeń, dla innych z kolei to idealny moment, by wreszcie ruszyć się z kanapy i zacząć działać. Nie od dziś przecież wiadomo, że ruch to zdrowie. Regularne ćwiczenia z pewnością gwarantują lepsze samopoczucie, wzmocnienie mięśni oraz poprawę kondycji. Jednak należy mieć świadomość, że kontuzje w każdej podejmowanej aktywności fizycznej są nieuniknione. Nie oznacza to oczywiście, żeby nie robić nic! Ważne jest, żeby zrobić wszystko, aby zmniejszyć ryzyko ich występowania. Jak zatem uniknąć najczęstszych kontuzji?
Wybierz odpowiednie dla siebie zajęcia
Nazwy zajęć w grafiku nic Ci nie mówią? Nie wiesz od czego zacząć? Aby podjąć właściwą decyzję i dobrać ćwiczenia odpowiednie do Twoich potrzeb i stanu zdrowia warto skonsultować się z Trenerem Personalnym. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie znajdziesz się na żadnych przypadkowych zajęciach grupowych, trzeba je wybierać świadomie! Z kolei Trening Indywidualny to najlepsza opcja dla osób, które dopiero zaczynają trenować i które nie za bardzo wiedzą jak poprawnie wykonywać pewne ćwiczenia. Pamiętaj, że ćwicząc samemu nie widać pewnych błędów, a Trener z pewnością będzie na bieżąco czuwać nad tym, aby trening był przede wszystkim bezpieczny, nauczy Cię prawidłowej techniki i podpowie na które aspekty powinnaś zwracać szczególną uwagę.
Pamiętaj o rozgrzewce i stretchingu!
Jeśli decydujesz się na zajęcia grupowe, możesz być spokojna, bo instruktor zaczyna każde zajęcia od rozgrzewki. Jeśli natomiast decydujesz się, że będziesz ćwiczyć pamiętaj o niej, ponieważ odpowiednie przygotowanie do dalszych ćwiczeń pozwoli uniknąć kontuzji i sprawi, że trening będzie bezpieczny. Dlatego nawet jeśli masz mało czasu na trening nie rezygnuj z rozgrzewki, gdyż według badaczy minimalizuje ona ryzyko wystąpienia urazów o 50 %! Podobnie jest z rozciąganiem – […]